Aliw Awards 2018 winners revealed

Published December 19, 2018, 5:11 AM

by manilabulletin_admin

Lea Salonga and Erik Santos as they received the Entertainer of the Year trophies (Photos from Abbie Duazo)
Lea Salonga and Erik Santos as they received the Entertainer of the Year trophies (Photos from Abbie Duazo)

The annual Aliw Awards continues to acknowledge the best Filipino talents while raising funds for Aliw’s Welfare Fund for ailing and unemployed live entertainers.

The awards ceremony was held recently at the Manila Hotel.

The winners are:

BEST CHILD PERFORMER

Kris Robles (“Cinderella”/Kids’ Acts Philippines)

BEST NEW ARTIST (FEMALE)

Janah Zaplan

BEST NEW ARTIST (MALE)

Shanti Dope

BEST NEW ARTIST (GROUP)

Ben N Ben

BEST CULTURAL DANCE GROUP

Tribu Panayanon (Iloilo City)

BEST CLASSICAL DANCE COMPANY

Ballet Philippines

Halili-Cruz Dance Company

BEST CULTURAL/THEATER GROUP

Uyat Artista (Angeles City, Pampanga)

BEST CHORAL GROUP

Capiz State University Main Chorale (Roxas City)

BEST FESTIVAL CATALYST/ORGANIZER

Mayor Mildred Joy Que (Karatong Festival/Dulag, Leyte)

BEST FESTIVAL PRACTICES AND PERFORMANCE

Fiesta Republika (Malolos Bulacan)

BEST INSTRUMENTALIST

Noli Aurillo (Guitar)

BEST FEMALE HOST

Cherry Maning

BEST MALE HOST

RJ Ledesma

BEST CLASSICAL DANCER

Nicole Barroso (Ballet Manila)

BEST STAND-UP COMEDIAN/HOST FOR COMEDY BARS

Boobay

BEST SPECIAL EVENTS DIRECTOR

Rodel Mercado (Ayala Corp. Anniversary/Philippine Arena)

BEST SPECIAL EVENTS/PRODUCT LAUNCH

Gabay Guro PLDT (Mall of Asia Arena)

BEST CLASSICAL PERFORMER (FEMALE)

Jade Riccio

BEST CLASSICAL PERFORMER (MALE)

Jon Joven Uy

BEST CROSSOVER PERFORMER (MALE)

Arman Ferrer

Lara Maigue
Lara Maigue

BEST CROSSOVER PERFORMER (FEMALE)

Lara Maigue

BEST PRODUCTION FOR CHILDREN

“Cinderella” (Kids’ Acts Philippines)

BEST NON-MUSICAL PRODUCTION

“M. Butterfly” (Frontrow Entertainment/Jhett Tolentino)

BEST ORIGINAL MUSICAL PRODUCTION

“Binondo, A Tsinoy Musical” (Rebecca Chuaunsu Production/Synergy 88 Digital)

“Supremo Redux” (Philippine Stagers Foundation)

BEST DANCE PRODUCTION

“Iconic 2” (Ballet Manila)

BEST STAGE DIRECTOR (NON-MUSICAL)

Kanakan Balentagos (“M.Butterfly”/Frontrow Entertainment/Jhett Tolentino)

BEST STAGE DIRECTOR (MUSICAL)

Luigi Nacario (“Cinderella”/Kids Acts’ Philippines Inc.)

Joel Lamangan (“Binondo, A Tsinoy Musical”/Rebecca Chuaunsu Film Production/Synergy 88 Digital)

BEST ACTOR (NON-MUSICAL)

RS Francisco (“M.Butterfly”/Frontrow Entertainment/Jhett Tolentino)

BEST ACTRESS (NON MUSICAL)

Skyzx Labastilla (“Ang Dalagita’y ‘Sang Bagay Na ’Di Buo”/Dulaang UP)

David Ezra
David Ezra

BEST ACTOR (MUSICAL)

Roeder Camanag (“Geegee At Waterina”/Artist Playground)

David Ezra (“Binondo, A Tsinoy Musical”/Rebecca Chuaunsu Production/Synergy 88 Digital)

Tanya Manalang
Tanya Manalang

BEST ACTRESS (MUSICAL)

Tanya Manalang (“All Out of Love”/Resorts World)

Carla Guevarra-Laforteza (“Binondo, A Tsinoy Musical”/Rebecca Chuaunsu Production/Synergy 88 Digital)

BEST ACTRESS IN A FEATURED ROLE (MUSICAL)

Dulce (“Nasaan Si Hesus”/ Buhay Isang Awit Foundation)

BEST ACTRESS IN A FEATURED ROLE (NON-MUSICAL)

Missy MaraMara (“Kundiman Party”/Dulaang UP)

BEST ACTOR IN A FEATURED ROLE (MUSICAL)

Norman Penaflorida (“Geegee At Waterina”/Artist Playground)

Patrick Libao (“Supremo Redux”/Philippine Stagers Foundation)

BEST ACTOR IN A FEATURED ROLE (NON-MUSICAL)

Kierwin Vance Larena (“Dilaw O Pula”/Philippine Stagers Foundation)

BEST ENSEMBLE PERFORMANCE

Ensemble Cast of “Binondo, A Tsinoy Musical” (Rebecca Chuaunsu Production/Synergy88)

BEST PERFORMER IN A NEW CONCEPT PRODUCTION

Banaue Miclat-Janssen (“Ginugunita Kita 2018”/ Maningning Miclat Foundation)

BEST NEW CONCEPT PRODUCTION

“Hanggang Sa Dulo Ng Forever” (Pluma/CLDCAS/Jocson College)

BEST DIRECTOR IN NEW CONCEPT PRODUCTION

Jayson Gantan Pabalan (“Hanggang Sa Dulo Ng Forever”/CLDCAS Jocson College)

BEST CONCERT STAGE DIRECTOR

Floy Quintos (“Madly Filipiniana”/Pinoy Playlist)

BEST MUSICAL DIRECTOR

Jesse Lucas (“Geegee At Waterina”/ Artist Playground)

BEST COMPOSER FOR ORIGINAL MUSICAL THEATER

Von de Guzman (“Binondo, A Tsinoy Musical”/Grand Leisure Corp)

BEST PERFORMER IN HOTEL, MUSIC LOUNGES AND BARS

Jean Kiley (Centerstage/Kaos/City of Dreams)

BEST PERFORMER IN HOTEL, MUSIC LOUNGES AND BARS (GROUP)

Silk (Centerplay/City of Dreams)

BEST PERFORMANCE IN A CONCERT (MALE)

Ruben Laurente (“PPP Trip Ni Bentot”/Maybank Performing Center)

Dulce
Dulce

BEST PERFORMANCE IN A CONCERT (FEMALE)

Dulce (“Saturday Special: Hipodrome”/Winford Hotel)

BEST COLLABORATION IN A CONCERT

Lani Misalucha/Morissette Amon (“ A Lani Morissette Musical Journey”/Resorts World)

BEST MAJOR CONCERT (GROUP)

4th Impact (“Invasion”/Kia Theater)

BEST MAJOR CONCERT (MALE)

Erik Santos (“My Greatest Moments”/Mall of Asia Arena)

BEST MAJOR CONCERT (FEMALE)

Lea Salonga (“40th Anniversary Concert”/Philippine International Convention Center)

ENTERTAINER OF THE YEAR

Erik Santos and Lea Salonga

HALL OF FAME AWARDEES:

Bambanti Festival (Isabela) – Best Festival Practices and Performance

Merjohn Lagaya – Best Instrumentalist (Violin)

Draybers – Best Performer in Hotels, Music Lounges and Bars

Al Gatmaitan – Best Classical Performer

Noel Comia Jr. – Best Child Performer

SPECIAL AWARD:

Mayor Joy Belmonte

Maybank Performing Arts Center

Anabelle M. Calleja (Mauban Quezon Tourism)

Jose Toots Tolentino

Pablo Tariman

Madly Filipiniana

Dance Xchange (National Commission for Culture and the Arts/Shirley Halili Cruz)

Tanghalang Sta Ana

ALICE HERNANDEZ REYES ACHIEVEMENT AWARD

Imelda Papin

LIFE-TIME ACHIEVEMENT AWARD:

Pocholo Malilin (Executive Producer/Club Mwah)

Rey Valera

Lisa Macuja

Nemesio V. Regalado Jr.

 
CLICK HERE TO SIGN-UP
 

YOU MAY ALSO LIKE

["news"]
[2380655,2814292,2534630,2485825,2408462,2358243,2358052,2344118,2339143,2047660,1998697,996820,995332,995948,995006,994327,994303,993947,993860,993770,993529,993383,993285,798318,2844008,2843998,2843990,2843983,2843958,2843965]