‘Squid Game,’ Lee Jung-jae bag nominations at 31st Annual Gotham Awards

Published October 22, 2021, 4:46 PM

by Jonathan Hicap

Netflix’s global hit Korean series “Squid Game” and its lead actor, Lee Jung-jae, have been nominated at the 31st Annual Gotham Awards, which will be held on Nov. 29 in New York City.

The Gotham Film & Media Institute in New York City announced the nominees in 12 categories consisting of 29 feature films, 16 series and 32 performances.

The giant doll and Lee Jung-jae in “Squid Game” (Netflix Korea)

“We congratulate the 2021 Gotham Award nominees and look forward to celebrating together live and in person in a few weeks. This year, as previously noted, we are proud to introduce gender neutral categories for our acting awards as we continue to execute upon our mission to champion inclusivity and celebrate the boldest storytellers in the world,” said Jeffrey Sharp, executive director of The Gotham.

The Gotham Awards recognize independent films and series and their writers, directors, producers, and actors, according to The Gotham.

The nominees were chosen by committees composed of film and television critics, journalists, festival programmers and film curators. A separate group of writers, directors, actors, producers, editors, and others directly involved in making films will choose the winners.

“Squid Game,” which is now Netflix’s biggest series, is nominated for Breakthrough Series-Long Format (over 40 minutes).

It is up against “The Good Lord Bird,” “It’s A Sin,” “Small Axe,” “The Underground Railroad” and “The White Lotus.”

Lee Jung-jae is nominated for Outstanding Performance in a New Series against Jennifer Coolidge of “The White Lotus,” Michael Greyeyes of “Rutherford Falls,” Ethan Hawke of “The Good Lord Bird,” Devery Jacobs of “Reservation Dogs,” Thuso Mbedu of “The Underground Railroad,” Jean Smart of “Hacks,” Omar Sy of “Lupin,” Anya Taylor-Joy of “The Queen’s Gambit” and Anjana Vasan of “We Are Lady Parts.”

In a disclosure to its shareholders, Netflix said “Squid Game,” where 456 players join deadly children’s games for a prize of 45.6 billion won ($38.8 million), “has become our biggest TV show ever. A mind-boggling 142m member households globally have chosen to watch the title in its first four weeks.”

The 2021 Gotham Awards nominees are:

Best Feature

The Green Knight

David Lowery, director; Toby Halbrooks, James M. Johnston, David Lowery, Tim Headington, Theresa Steele Page, producers (A24)

The Lost Daughter

Maggie Gyllenhaal, director; Osnat Handelsman Keren, Talia Kleinhendler, Maggie Gyllenhaal, Charles Dorfman, producers (Netflix)

Passing

Rebecca Hall, director; Nina Yang Bongiovi, Forest Whitaker, Margot Hand, Rebecca Hall, producers (Netflix)

Pig

Michael Sarnoski, director; Nicolas Cage, Steve Tisch, David Carrico, Adam Paulsen, Dori Roth, Joseph Restiano, Dimitra Tsingou, Thomas Benski, Ben Giladi, Vanessa Block, producers (NEON)

Test Pattern

Shatara Michelle Ford, director; Shatara Michelle Ford, Pin-Chun Liu, Yu-Hao Su, producers (Kino Lorber)

Best Documentary Feature

Ascension

Jessica Kingdon, director; Kira Simon-Kennedy, Nathan Truesdell, Jessica Kingdon, producers (MTV Documentary Films)

Faya Dayi

Jessica Beshir, director and producer (Janus Films)

Flee

Jonas Poher Rasmussen, director; Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen, Charlotte De La Gournerie, producers (NEON)

President

Camilla Nielsson, director; Signe Byrge Sørensen, Joslyn Barnes, producers (Greenwich Entertainment)

Summer Of Soul (…Or, When The Revolution Could Not Be Televised)

Ahmir “Questlove” Thompson, director; Joseph Patel, Robert Fyvolent, David Dinerstein, producers (Searchlight Pictures, Onyx Collective, Hulu)

Best International Feature

Azor

Andreas Fontana, director; Eugenia Mumenthaler, David Epiney, producers (MUBI)

Drive My Car

Ryusuke Hamaguchi, director; Teruhisa Yamamoto, producer (Sideshow and Janus Films)

The Souvenir Part II

Joanna Hogg, director; Ed Guiney, Emma Norton, Andrew Low, Joanna Hogg, Luke Schiller, producers (A24)

Titane

Julia Ducournau, director; Jean-Christophe Reymond, producer (NEON)

What Do We See When We Look at the Sky?

Alexandre Koberidze, director; Mariam Shatberashvili, producers (MUBI)

The Worst Person In The World

Joachim Trier, director; Thomas Robsham, Andrea Berentsen Ottmar, Dyveke Bjørkly Graver, producers (NEON)

Bingham Ray Breakthrough Director Award

Maggie Gyllenhaal for The Lost Daughter (Netflix)

Edson Oda for Nine Days (Sony Pictures Classics)

Rebecca Hall for Passing (Netflix)

Emma Seligman for Shiva Baby (Utopia Distribution)

Shatara Michelle Ford for Test Pattern (Kino Lorber)

Best Screenplay

The Card Counter, Paul Schrader (Focus Features)

El Planeta, Amalia Ulman (Utopia Distribution)

The Green Knight, David Lowery (A24)

The Lost Daughter, Maggie Gyllenhaal (Netflix)

Passing, Rebecca Hall (Netflix)

Red Rocket, Sean Baker & Chris Bergoch (A24)

Outstanding Lead Performance

Olivia Colman in The Lost Daughter (Netflix)

Frankie Faison in The Killing of Kenneth Chamberlain (Gravitas Ventures)

Michael Greyeyes in Wild Indian (Vertical Entertainment)

Brittany S. Hall in Test Pattern (Kino Lorber)

Oscar Isaac in The Card Counter (Focus Features)

Taylour Paige in Zola (A24)

Joaquin Phoenix in C’mon C’mon (A24)

Simon Rex in Red Rocket (A24)

Lili Taylor in Paper Spiders (Entertainment Squad)

Tessa Thompson in Passing (Netflix)

Outstanding Supporting Performance

Reed Birney in Mass (Bleecker Street)

Jessie Buckley in The Lost Daughter (Netflix)

Colman Domingo in Zola (A24)

Gaby Hoffmann in C’mon C’mon (A24)

Troy Kotsur in CODA (Apple)

Marlee Matlin in CODA (Apple)

Ruth Negga in Passing (Netflix)

Breakthrough Performer

Emilia Jones in CODA (Apple)

Natalie Morales in Language Lessons (Shout! Studios)

Rachel Sennott in Shiva Baby (Utopia Distribution)

Suzanna Son in Red Rocket (A24)

Amalia Ulman in El Planeta (Utopia Distribution)

Breakthrough Series – Long Format (over 40 minutes)

The Good Lord Bird, Ethan Hawke, Mark Richard, creators; James McBride, Brian Taylor, Ryan Hawke, Ethan Hawke, Jason Blum, Albert Hughes, Mark Richard, Marshall Persinger, David Schiff, executive producers (Showtime)

It’s A Sin, Russell T Davies, creator; Russell T Davies, Peter Hoar, Nicola Shindler, executive producers (HBO Max)

Small Axe, Steve McQueen, creator; Tracey Scoffield, David Tanner, Steve McQueen, executive producers (Amazon Studios)

Squid Game, Kim Ji-yeon, Hwang Dong-hyu, executive producers (Netflix)

The Underground Railroad, Barry Jenkins, Colson Whitehead, creators; Barry Jenkins, Adele Romanski, Mark Ceryak, Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Colson Whitehead, Jacqueline Hoyt, executive producers (Amazon Studios)

The White Lotus, Mike White, creator; Mike White, David Bernad, Nick Hall, executive producers (HBO Max/HBO)

Breakthrough Series – Short Format (under 40 minutes)

Blindspotting, Rafael Casal, Daveed Diggs, creators; Rafael Casal, Daveed Diggs, Jess Wu Calder, Keith Calder, Ken Lee, Tim Palen, Emily Gerson Saines, Seith Mann, executive producers (STARZ)

Hacks, Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky, creators; Jen Statsky, Paul W. Downs, Lucia Aniello, Michael Schur, David Miner, Morgan Sackett, executive producers (HBO Max/HBO)

Reservation Dogs, Sterlin Harjo, Taika Waititi, creators; Taika Waititi, Sterlin Harjo, Garrett Basch, executive producers (FX)

Run the World, Leigh Davenport, creator; Yvette Lee Bowser, Leigh Davenport, Nastaran Dibai, executive producers (STARZ)

We Are Lady Parts, Nida Manzoor, creator, Tim Bevan, Eric Fellner, Surian Fletcher-Jones, Mark Freeland, executive producers (Peacock)

Breakthrough Nonfiction Series

City So Real, Jeff Skoll, Diane Weyermann, Alex Kotlowitz, Gordon Quinn, Betsy Steinberg, Jolene Pinder, executive producers (National Geographic)

Exterminate All the Brutes, Raoul Peck, Rémi Grellety, executive producers (HBO/HBO Max)

How To with John Wilson, John Wilson, creator; Nathan Fielder, John Wilson, Michael Koman, Clark Reinking, executive producers (HBO/HBO Max)

Philly D.A., Ted Passon, Yoni Brook, Nicole Salazar, creators; Dawn Porter, Sally Jo Fifer, Lois Vossen, Ryan Chanatry, Gena Konstantinakos, Jeff Seelbach, Patty Quillin, executive producers (Topic, Independent Lens, PBS)

Pride, Christine Vachon, Sydney Foos, Danny Gabai, Kama Kaina, Stacy Scripter, Alex Stapleton (FX)

Outstanding Performance in a New Series

Jennifer Coolidge in The White Lotus (HBO Max/HBO)

Michael Greyeyes in Rutherford Falls (Peacock)

Ethan Hawke in The Good Lord Bird (Showtime)

Devery Jacobs in Reservation Dogs (FX)

Lee Jung-jae in Squid Game (Netflix)

Thuso Mbedu in The Underground Railroad (Amazon Studios)

Jean Smart in Hacks (HBO Max/HBO)

Omar Sy in Lupin (Netflix)

Anya Taylor-Joy in The Queen’s Gambit (Netflix)

Anjana Vasan in We Are Lady Parts (Peacock)

 
CLICK HERE TO SIGN-UP
 

YOU MAY ALSO LIKE

["celebrities","entertainment","entertainment"]
[2844753,2873603,2873585,2873473,2873467,2873461,2873408]